16 okt 2014 06:00

23 jan 2015 14:43

Dansband och kör – går det ihop?

Hallå där Per-Olof Broberg, ledare för Mariestads kammarkör och pianist i Magnus kvintett, som på lördag sammanför sina båda musikgäng i en nostalgikonsert i Göteneparken.

– Det går väldigt bra. Dansbandsmusik är ju ganska okomplicerad till sin struktur och körens stämmor – ”ooo” och ”aaa” och så – gör sig väl tillsammans med det. Våtvärmande omslag, som det brukar kallas.

Hur fick ni den här idén?

– Jag har ju ett förflutet i Magnus kvintett, jag var med och startade den för 50 år sedan och på senare år har vi börjat spela lite igen mellan varven. En körmedlem undrade om vi inte kunde göra någon form av samarbete, det vill ju till att hitta nya idéer och utmaningar för en kör. På senaste tiden har vi gjort mycket kyrkomusik men vi är egentligen ingen kyrkokör. Då passade det här bra.

Berätta om lördagens konsert!

– Eftersom Magnus kvintett firar 50-årsjubileum blir det ett nostalgiskt program med låtarna vi spelade på den tiden. Regissören Leif Olsson är konferencier och berättar om samtida händelser och Towe Lindblom är solist.

Vem vänder ni er till?

– Jag kan tänka mig att vår gamla publik är intresserad, de som kom när vi gjorde vår bygdegårdsturné för några år sedan. Så många tonåringar blir det kanske inte, men det måste ju finnas något för äldre generationer också.

Mariestads kammarkör och ett av Mariestads mest anrika band samarbetar ... men varför i Götene?

– Tanken först var att vara på Karlsholme, men de bygger ju om. Men kanske kör vi konserten där när de är färdiga, om intresse finns. Göteneparken blir ett provskott, den ligger bra till och Magnus kvintett är egentligen lika mycket ett Göteneband som ett Mariestadsband.

– Det går väldigt bra. Dansbandsmusik är ju ganska okomplicerad till sin struktur och körens stämmor – ”ooo” och ”aaa” och så – gör sig väl tillsammans med det. Våtvärmande omslag, som det brukar kallas.

Hur fick ni den här idén?

– Jag har ju ett förflutet i Magnus kvintett, jag var med och startade den för 50 år sedan och på senare år har vi börjat spela lite igen mellan varven. En körmedlem undrade om vi inte kunde göra någon form av samarbete, det vill ju till att hitta nya idéer och utmaningar för en kör. På senaste tiden har vi gjort mycket kyrkomusik men vi är egentligen ingen kyrkokör. Då passade det här bra.

Berätta om lördagens konsert!

– Eftersom Magnus kvintett firar 50-årsjubileum blir det ett nostalgiskt program med låtarna vi spelade på den tiden. Regissören Leif Olsson är konferencier och berättar om samtida händelser och Towe Lindblom är solist.

Vem vänder ni er till?

– Jag kan tänka mig att vår gamla publik är intresserad, de som kom när vi gjorde vår bygdegårdsturné för några år sedan. Så många tonåringar blir det kanske inte, men det måste ju finnas något för äldre generationer också.

Mariestads kammarkör och ett av Mariestads mest anrika band samarbetar ... men varför i Götene?

– Tanken först var att vara på Karlsholme, men de bygger ju om. Men kanske kör vi konserten där när de är färdiga, om intresse finns. Göteneparken blir ett provskott, den ligger bra till och Magnus kvintett är egentligen lika mycket ett Göteneband som ett Mariestadsband.

  • Carin Söder