04 sep 2014 06:00

25 feb 2015 11:14

Nya världshörn i Filmstudions mörker

FILM: Mariestads filmförening har spikat höstens program

Efter en het sommar är det dags att krypa in i biomörkret igen. Filmstudions ordförande är mer nöjd med föreningens utbud än på länge.

I mer än tio år har Mariestads filmstudio erbjudit filmälskare möjlighet att se något smalare film än de som annars går upp på biografer i mindre städer.

Ett av uppdragen är att visa film som berör, utvecklar och medvetandegör besökaren. Det innebär ofta tyngre ämnen och svåra livsöden. I höstens program representeras den kategorin bland annat av ungerska ”Skrivboken” och svenska ”IRL (In Real Life)”. Men även avsevärt muntrare upplevelser finns inplanerade. Exempelvis ”The Lunchbox”, ett flernationsprojekt där stjärnskådisen Irrfan Khan från bland andra ”Slumdog millionaire” har huvudrollen, och kroatiska ”Prästens barn”.

”Nya” länder

Att visa film från olika delar av världen är också ett av föreningens viktiga uppdrag. Den geografiska bredden har ibland varit svår att uppnå, berättar Ann-Charlotte Eriksson, ordförande för Filmstudion. Men inte i år.

– Det är jättekul att vi har med så många länder som vi aldrig visat tidigare. Kroatien, Ungern, Singapore ... I år fanns en hel del att plocka från, konstaterar hon nöjt.

Det betyder dock inte att det varit alldeles lätt att välja. Enligt ordföranden går diskussionens vågor höga när styrelsen sätter programmet. Principen är att alla ska få åtminstone en film de brinner för med på listan, vilket brukar resultera i ett något spretigt program:

– Det är bra att vi är breda, eftersom vår publik är det. Jag tror faktiskt att det är lite av vårt framgångsrecept.

I mer än tio år har Mariestads filmstudio erbjudit filmälskare möjlighet att se något smalare film än de som annars går upp på biografer i mindre städer.

Ett av uppdragen är att visa film som berör, utvecklar och medvetandegör besökaren. Det innebär ofta tyngre ämnen och svåra livsöden. I höstens program representeras den kategorin bland annat av ungerska ”Skrivboken” och svenska ”IRL (In Real Life)”. Men även avsevärt muntrare upplevelser finns inplanerade. Exempelvis ”The Lunchbox”, ett flernationsprojekt där stjärnskådisen Irrfan Khan från bland andra ”Slumdog millionaire” har huvudrollen, och kroatiska ”Prästens barn”.

”Nya” länder

Att visa film från olika delar av världen är också ett av föreningens viktiga uppdrag. Den geografiska bredden har ibland varit svår att uppnå, berättar Ann-Charlotte Eriksson, ordförande för Filmstudion. Men inte i år.

– Det är jättekul att vi har med så många länder som vi aldrig visat tidigare. Kroatien, Ungern, Singapore ... I år fanns en hel del att plocka från, konstaterar hon nöjt.

Det betyder dock inte att det varit alldeles lätt att välja. Enligt ordföranden går diskussionens vågor höga när styrelsen sätter programmet. Principen är att alla ska få åtminstone en film de brinner för med på listan, vilket brukar resultera i ett något spretigt program:

– Det är bra att vi är breda, eftersom vår publik är det. Jag tror faktiskt att det är lite av vårt framgångsrecept.

  • Carin Söder

Höstens filmer

Visningsdatum Titel Regissör (Land)

16 september The Lunchbox Ritesh Batra (Fra/Indien/Tysk/USA)

23 september IRL (In Real Life) Erik Leijonborg (Sverige)

30 september The Selfish Giant Clio Barnard (Storbritannien)

14 oktober Frances Ha Noah Baumbach (USA)

21 oktober Tålamodets sten Atiq Rahimi (Afghan/Fra/Iran)

4 november Ilo Ilo Anthony Chen (Singapore)

11 november Skrivboken János Szász (Ungern)

18 november Prästens barn Vinko Bresan (Kroatien)