28 aug 2014 06:00

23 jan 2015 14:41

Stort intresse för evenemang i hamnen

I helgen smäller det för arrangörerna bakom satsningen ”Händerna i luften”. Med lokala artister, mat och feststämning ska ett gigantiskt tält i hamnen värmas upp.

Medlemmarna i musikföreningen Mamut har gått från klarhet till klarhet med sina musikaler sedan föreningen startades för några år sedan.

På fredag och lördag finns några av föreningens unga artister med även i ett annat sammanhang. Då är det nämligen de som står för draget i det 700 kvadratmeter stora tält som ska resas i hamnområdet. Evenemanget, som går under namnet ”Händerna i luften”, har väckt stort intresse och enligt arrangörerna är lördagen fullbokad. Bakom står Mamuts Michael Stävenborg, före detta Mummaägaren Joakim Ebbesson och Restaurang Norrqvarns Magnus Johansson.

Arrangemanget körs även helgen därpå, men då som en sluten företagsfest.

Medlemmarna i musikföreningen Mamut har gått från klarhet till klarhet med sina musikaler sedan föreningen startades för några år sedan.

På fredag och lördag finns några av föreningens unga artister med även i ett annat sammanhang. Då är det nämligen de som står för draget i det 700 kvadratmeter stora tält som ska resas i hamnområdet. Evenemanget, som går under namnet ”Händerna i luften”, har väckt stort intresse och enligt arrangörerna är lördagen fullbokad. Bakom står Mamuts Michael Stävenborg, före detta Mummaägaren Joakim Ebbesson och Restaurang Norrqvarns Magnus Johansson.

Arrangemanget körs även helgen därpå, men då som en sluten företagsfest.

  • Carin Söder