02 aug 2014 12:24

23 jan 2015 14:40

Uppskattad konsert på Karlsholme

På sin turné Rock ´N´ Roll On Tour reser Kjell ”Brolle” Wallmark till folkparker i hela landet för att väcka dem från dvala.
Innan showen passade han på att ta en sväng runt centrum i sin rosa amerikanare tillsammans med Crusin Club Mariestad.

Stämningen på Kotorget var glad och avslappnad. Klockan närmade sig sex och de dryga tio välputsade och färgsprakande amerikanska bilarna stod uppradade på parkeringens nöta rutor. Till tonerna av rockabillymusik väntade Sten Lundell från CCM på att Brolle ska rulla in på parkeringen.

– Klubbens ordförande Kenneth Magnusson är på väg hit med Brolle. Han har varit och hämtat honom på hemlig adress, säger Lundell precis innan kvällens höjdpunkt gör entré.

I en rosa Cadillac kom Brolle tillsammans med förbandet The Faboulous Buddies och sin familj sakta in på parkeringen. Efter att ha stannat för några fanbilder gled han tillsammans med resten av bilarna iväg från Kotorget i en välordnad rad av livs levande bilhistoria.

– Hans producent ringde oss någon gång i Mars redan. Han gör det här i varje stad på turnén för att få upp stämningen, säger CCM:s ordförande Kenneth Magnusson som ledde tåget genom stan.

– Han är mycket för 50-talet och sen har han ju en kanonröst, synd bara att han har en så anonym bil, säger Åsa som körde ledarbilen.

Kort tur

Då Kjell Wallmark skulle testa ljud innan kvällens spelning blev den gemensamma turen inte längre än 20 minuter. Kenneth Magnusson var glad att klubben blivit tillfrågad om att få ledsaga Brolle genom Mariestad.

– Det är trevligt när det händer grejer. Från början var tanken att vi bara skulle vara tre–fyra bilar men det kom folk från Skövde och Falköping också.

Några timmar efter att ha glidit runt på gatorna i 60-tals bilar hade flera av de som stod och väntade på Brolle på Kotorget förflyttat sig till Karlsholme. 600 biljetter hade sålts i förköp och arrangörerna hoppades slå fjolårets siffra på 900 besökare.

Brolle fortsatte biltemat när han, inför publikens jubel, gjorde entré körandes sin Cadillac. Väl på scen både sjöng och såg han ut som Elvis Presley en gång gjorde. Låten Jailhouse Rock fick publiken att sjunga med och göra en redan varm sommarkväll ännu varmare.

Stämningen på Kotorget var glad och avslappnad. Klockan närmade sig sex och de dryga tio välputsade och färgsprakande amerikanska bilarna stod uppradade på parkeringens nöta rutor. Till tonerna av rockabillymusik väntade Sten Lundell från CCM på att Brolle ska rulla in på parkeringen.

– Klubbens ordförande Kenneth Magnusson är på väg hit med Brolle. Han har varit och hämtat honom på hemlig adress, säger Lundell precis innan kvällens höjdpunkt gör entré.

I en rosa Cadillac kom Brolle tillsammans med förbandet The Faboulous Buddies och sin familj sakta in på parkeringen. Efter att ha stannat för några fanbilder gled han tillsammans med resten av bilarna iväg från Kotorget i en välordnad rad av livs levande bilhistoria.

– Hans producent ringde oss någon gång i Mars redan. Han gör det här i varje stad på turnén för att få upp stämningen, säger CCM:s ordförande Kenneth Magnusson som ledde tåget genom stan.

– Han är mycket för 50-talet och sen har han ju en kanonröst, synd bara att han har en så anonym bil, säger Åsa som körde ledarbilen.

Kort tur

Då Kjell Wallmark skulle testa ljud innan kvällens spelning blev den gemensamma turen inte längre än 20 minuter. Kenneth Magnusson var glad att klubben blivit tillfrågad om att få ledsaga Brolle genom Mariestad.

– Det är trevligt när det händer grejer. Från början var tanken att vi bara skulle vara tre–fyra bilar men det kom folk från Skövde och Falköping också.

Några timmar efter att ha glidit runt på gatorna i 60-tals bilar hade flera av de som stod och väntade på Brolle på Kotorget förflyttat sig till Karlsholme. 600 biljetter hade sålts i förköp och arrangörerna hoppades slå fjolårets siffra på 900 besökare.

Brolle fortsatte biltemat när han, inför publikens jubel, gjorde entré körandes sin Cadillac. Väl på scen både sjöng och såg han ut som Elvis Presley en gång gjorde. Låten Jailhouse Rock fick publiken att sjunga med och göra en redan varm sommarkväll ännu varmare.

  • Joel Tivemo