12 sep 2017 06:00

12 sep 2017 06:00

Sören Strid showade loss

OTTERBÄCKEN: En söndag som fick ut Otterbäcksborna

Det var kamp om besökarna i Otterbäcken i söndags. Men visst räckte det till, både Amnehärads hembygdsförning och Otterbäckens järnvägsmuseiförening fick folk till sina tillställningar.

Vid hembygdsgården var det traditionell hembygdsdag. Inbjuden föredragshållare var antikvarie Lars-Göran Nilsson, Vänermuseet i Lidköping. Han talade om de sista skutorna på Vänern innan de stora båtarna tog över, och om skepparna, där hans egen släkt var väl representerad.

Profiler i övrigt som nämndes var Nisse ”Carmen” Larsson.

Ville inte

I övrigt var det tipspromenad, museet var öppet och så gjordes ett försök att starta föreningens tändkulemotor. Just det, ett försök. Kulan värmdes men trots att karlarna tog i kom inte hjulen i spinn, rök kom men inte mer.

– Den går ibland och ibland inte. I dag vill den inte, kunde Jan-Erick Ericksson lakoniskt konstatera.

Tur då att Lennart Backelid gästade med sin Säfflemotor. Motorn som fordom tjänstgjort i båt stånkade på fint.

Järnvägsparken

Vid Järnvägsparken hade Otterbäckens järnvägsmuseiförening öppet hus. Vigardt Eriksson var på plats och sålde sin dvd-film. En film som bland annat innehåller glimtar från en resa i ett diesellok med Osvald Eriksson, Wigardts bror, vid spakarna. Filmen visar även när Svenska järnvägsklubben ordnade en resa från Örebro till Grängen i lok 16.

Varje tisdag

Karl-Erik Stålberg, som lät besökarna höra hur föreningens lok låter, berättade att det är arbetsträffar vid banvaktsstugan varje tisdag. Dessa medlemmar är inte jättemånga i antal, och de blir inte yngre, men – vilket är en nyhet – de kan glädja sig åt att ha fått in två kvinnor i styrelsen.

– Ja, jag tycker att man ska vara rädd om den här verksamheten, sa Birgit Götenstedt Dahllöf, numera sekreterare i Otterbäckens järnvägsmuseiförening.

Utanför stugan stod den andra kvinnan i styrelsen, nämligen kassör Mona Williamsson. Hon sålde våfflor som langades i strid ström genom fönstret.

Sören underhöll

Dagens underhållare var trubadur Sören Strid. Ett proffs som hade publiken i sin hand. Repertoar? Bred!

– Vad vill ni höra? Opera, rock, dansband...

Jodå, han satte på sig dragspelet och klämde i med Habanera ur Carmen. I övrigt ett fint gung och många skämt.

Vid hembygdsgården var det traditionell hembygdsdag. Inbjuden föredragshållare var antikvarie Lars-Göran Nilsson, Vänermuseet i Lidköping. Han talade om de sista skutorna på Vänern innan de stora båtarna tog över, och om skepparna, där hans egen släkt var väl representerad.

Profiler i övrigt som nämndes var Nisse ”Carmen” Larsson.

Ville inte

I övrigt var det tipspromenad, museet var öppet och så gjordes ett försök att starta föreningens tändkulemotor. Just det, ett försök. Kulan värmdes men trots att karlarna tog i kom inte hjulen i spinn, rök kom men inte mer.

– Den går ibland och ibland inte. I dag vill den inte, kunde Jan-Erick Ericksson lakoniskt konstatera.

Tur då att Lennart Backelid gästade med sin Säfflemotor. Motorn som fordom tjänstgjort i båt stånkade på fint.

Järnvägsparken

Vid Järnvägsparken hade Otterbäckens järnvägsmuseiförening öppet hus. Vigardt Eriksson var på plats och sålde sin dvd-film. En film som bland annat innehåller glimtar från en resa i ett diesellok med Osvald Eriksson, Wigardts bror, vid spakarna. Filmen visar även när Svenska järnvägsklubben ordnade en resa från Örebro till Grängen i lok 16.

Varje tisdag

Karl-Erik Stålberg, som lät besökarna höra hur föreningens lok låter, berättade att det är arbetsträffar vid banvaktsstugan varje tisdag. Dessa medlemmar är inte jättemånga i antal, och de blir inte yngre, men – vilket är en nyhet – de kan glädja sig åt att ha fått in två kvinnor i styrelsen.

– Ja, jag tycker att man ska vara rädd om den här verksamheten, sa Birgit Götenstedt Dahllöf, numera sekreterare i Otterbäckens järnvägsmuseiförening.

Utanför stugan stod den andra kvinnan i styrelsen, nämligen kassör Mona Williamsson. Hon sålde våfflor som langades i strid ström genom fönstret.

Sören underhöll

Dagens underhållare var trubadur Sören Strid. Ett proffs som hade publiken i sin hand. Repertoar? Bred!

– Vad vill ni höra? Opera, rock, dansband...

Jodå, han satte på sig dragspelet och klämde i med Habanera ur Carmen. I övrigt ett fint gung och många skämt.