20 jun 2016 13:35

20 jun 2016 13:35

Hova IF erbjöd fri Sommarfotboll

HOVA: Sommarlovet inleddes på bästa sätt

Föreningen erbjöd barn och ungdomar mellan 7 och 16 år träning i två dagar på Movallen. En av ledarna var Sebastian Ohlsson, mittfältare i Degerfors IF, som kommit hem till moderklubben för att hjälpa till.

Det var full fart ute på de två fotbollsplanerna när Sommarfotbollen genomfördes på Movallen. 45 barn och ungdomar samt ett flertal ledare spred energi på idrottsplatsen.

Och Sebastian Ohlsson såg fotbollskolan som ett bra initiativ och njöt över att få vara med.

Fallskärm

Det tränades på anfallsspel, försvarsspel och på stationen med föreningens utbildade målvaktstränare, Martin Johansson, fick alla deltagare pröva på målvaktsträning.

– För de flesta av Sommarfotbollens spelare var nog stationen med Björn Mårtensson den mest utmanande. Björn Mårtensson är i vanliga fall idrottslärare och fys-tränare och han lät barnen och ungdomarna träna sin smidighet, koordination och styrka, säger Malin Ohlsson, huvudansvarig för Sommarfotbollen.

Att springa med en fallskärm bakom ryggen var en av många uppskattade övningar som deltagarna fick pröva på.

Sommarfotbollen avslutades med matchspel där deltagare i olika åldrar spelade i mixade lag med namn som Juventus och Chelsea.

Allt gratis

Matcherna bjöd på bra fotboll, många mål och härligt samarbete mellan spelarna i de olika lagen. Båda dagarna bjöd Hova IF:s Supporterklubb på korv, vilket uppskattades av både barn, ungdomar och vuxna.

– Föreningens beslut att erbjuda en aktivitet, där alla barn och ungdomar skulle kunna delta utan kostnad, är en del i ett viktigt integrationsarbete som Hova IF arbetar med varje dag och där Movallen spelar en viktig roll som mötesplats för människor från många olika kulturer och socioekonomiska bakgrunder, säger Malin Ohlsson.

Sommarfotbollen är del i integrationsarbetet men också en aktivitet med syfte att öka intresset för fotbollen och antalet aktiva i föreningens ungdomslag. Både ledare och deltagare var överens om att Sommarfotbollen blev lyckad och förhoppningen är att föreningen ska kunna genomföra en liknande aktivitet även nästa sommar.

Det var full fart ute på de två fotbollsplanerna när Sommarfotbollen genomfördes på Movallen. 45 barn och ungdomar samt ett flertal ledare spred energi på idrottsplatsen.

Och Sebastian Ohlsson såg fotbollskolan som ett bra initiativ och njöt över att få vara med.

Fallskärm

Det tränades på anfallsspel, försvarsspel och på stationen med föreningens utbildade målvaktstränare, Martin Johansson, fick alla deltagare pröva på målvaktsträning.

– För de flesta av Sommarfotbollens spelare var nog stationen med Björn Mårtensson den mest utmanande. Björn Mårtensson är i vanliga fall idrottslärare och fys-tränare och han lät barnen och ungdomarna träna sin smidighet, koordination och styrka, säger Malin Ohlsson, huvudansvarig för Sommarfotbollen.

Att springa med en fallskärm bakom ryggen var en av många uppskattade övningar som deltagarna fick pröva på.

Sommarfotbollen avslutades med matchspel där deltagare i olika åldrar spelade i mixade lag med namn som Juventus och Chelsea.

Allt gratis

Matcherna bjöd på bra fotboll, många mål och härligt samarbete mellan spelarna i de olika lagen. Båda dagarna bjöd Hova IF:s Supporterklubb på korv, vilket uppskattades av både barn, ungdomar och vuxna.

– Föreningens beslut att erbjuda en aktivitet, där alla barn och ungdomar skulle kunna delta utan kostnad, är en del i ett viktigt integrationsarbete som Hova IF arbetar med varje dag och där Movallen spelar en viktig roll som mötesplats för människor från många olika kulturer och socioekonomiska bakgrunder, säger Malin Ohlsson.

Sommarfotbollen är del i integrationsarbetet men också en aktivitet med syfte att öka intresset för fotbollen och antalet aktiva i föreningens ungdomslag. Både ledare och deltagare var överens om att Sommarfotbollen blev lyckad och förhoppningen är att föreningen ska kunna genomföra en liknande aktivitet även nästa sommar.