27 jan 2016 13:30

27 jan 2016 13:30

Equmeniakyrkan Gullspång

GULLSPÅNG: Namnbytet officiellt genomfört

Missionskyrkan Gullspång-Södra Råda har som vi har skrivit om tidigare bytt namn till Equmeniakyrkan Gullspång.

I söndags hölls en högtidsgudstjänst kring namnändringen och nu har den nya namnskylten också satts upp på kyrkan. Samtidigt så invigdes altartavlan från Hjälmkärrs Missionshus som också den sitter i Equmeniakyrkan. Gudstjänsten leddes av ordförande Kerstin Brandberg. Helena Rådbo stod för musik och sång tillsammans med Kerstin Brandberg.

Margareta Lännevall som är präst i Grythyttan men bott en del av sin barndom i Södra Råda, berättade om vad tavlan och Hjälmkärrs Missionshus betytt för henne. Församlingens pastor Anette Brandberg höll en appell och högtiden avslutades med en inbjudning till den stora kakbuffén i församlingsvåningen.

Equmeniakyrkan är ett kyrkosamfund som bildades 4 juni 2011 av de tre frikyrkosamfunden Metodistkyrkan i Sverige, Svenska Baptistsamfundet och Svenska Missionskyrkan. Svenska Frälsningsarmén hade tidigare (2005) uppgått i Missionskyrkan.

I söndags hölls en högtidsgudstjänst kring namnändringen och nu har den nya namnskylten också satts upp på kyrkan. Samtidigt så invigdes altartavlan från Hjälmkärrs Missionshus som också den sitter i Equmeniakyrkan. Gudstjänsten leddes av ordförande Kerstin Brandberg. Helena Rådbo stod för musik och sång tillsammans med Kerstin Brandberg.

Margareta Lännevall som är präst i Grythyttan men bott en del av sin barndom i Södra Råda, berättade om vad tavlan och Hjälmkärrs Missionshus betytt för henne. Församlingens pastor Anette Brandberg höll en appell och högtiden avslutades med en inbjudning till den stora kakbuffén i församlingsvåningen.

Equmeniakyrkan är ett kyrkosamfund som bildades 4 juni 2011 av de tre frikyrkosamfunden Metodistkyrkan i Sverige, Svenska Baptistsamfundet och Svenska Missionskyrkan. Svenska Frälsningsarmén hade tidigare (2005) uppgått i Missionskyrkan.