08 dec 2015 14:43

08 dec 2015 14:43

"Det har förhandsbokats"

HOVA: Bostadsbolaget beredda bygga om intresse finns

– Det finns helt klart ett intresse för lägenheterna, säger Lars Johansson, som tror att det kommer att bli bygge i centrala Hova.

I ett par år har det kommunala bostadsbolaget Gullspångsbostäder AB flaggat för att de vill bygga nytt om tillräckligt intresse finns. Och under hösten presenterades en idé om Åsterudsbacken i Hova. Tanken är att bygga om det tomställda huset som tidigare tillhörde Bramsgården till ett boende med nybyggnadsstandard.

I november hölls ett informationsmöte, 2 av de drygt 25 på mötet var kommunalrådet Carina Gullberg (S) och vd i bostadsbolaget Lars Johansson. Båda tror att intresset är tillräckligt för att byggplanerna ska gå i lås.

– Det har ju förhandsbokats, visst vore det häftigt med ett bygge i kommunen, och tänk vad prisvärda villor det skulle kunna gå att erbjuda våra ungdomar och invandrarfamiljer. Flera har ju fått uppehållstillstånd och vill bosätta sig här, säger Gullberg.

Även Lars är optimist.

– Det känns förhoppningsfullt, får vi drygt 20 som anmäler sitt intresse så kör vi. Det är 25 lägenheter men intresset ökar när vi börjar bygga. Det har vi sett på andra ställen.

Vad svarar du dem som säger att hyrorna på drygt 8 000 kronor är höga?

– Då säger jag att snickaren och elektrikern kostar lika mycket här som i Stockholm.

I ett par år har det kommunala bostadsbolaget Gullspångsbostäder AB flaggat för att de vill bygga nytt om tillräckligt intresse finns. Och under hösten presenterades en idé om Åsterudsbacken i Hova. Tanken är att bygga om det tomställda huset som tidigare tillhörde Bramsgården till ett boende med nybyggnadsstandard.

I november hölls ett informationsmöte, 2 av de drygt 25 på mötet var kommunalrådet Carina Gullberg (S) och vd i bostadsbolaget Lars Johansson. Båda tror att intresset är tillräckligt för att byggplanerna ska gå i lås.

– Det har ju förhandsbokats, visst vore det häftigt med ett bygge i kommunen, och tänk vad prisvärda villor det skulle kunna gå att erbjuda våra ungdomar och invandrarfamiljer. Flera har ju fått uppehållstillstånd och vill bosätta sig här, säger Gullberg.

Även Lars är optimist.

– Det känns förhoppningsfullt, får vi drygt 20 som anmäler sitt intresse så kör vi. Det är 25 lägenheter men intresset ökar när vi börjar bygga. Det har vi sett på andra ställen.

Vad svarar du dem som säger att hyrorna på drygt 8 000 kronor är höga?

– Då säger jag att snickaren och elektrikern kostar lika mycket här som i Stockholm.