25 okt 2015 15:39

25 okt 2015 15:39

Ove: "Vi ska vara stolta"

OTTERBÄCKEN:

Party. Stig Bertilsson, ordförande i Svenska bandyförbundet, på plats när OBK firade, tvekade inte.

– Det är inte dåligt av en så liten ort att hålla så här hög klass år efter år.

Det var feststämning i lördags. Hela Otterbäcken firade att det är 80 år sedan ortens stolthet, bandyklubben, bildades. Vid lunchtid sågade konstnären Sören Niklasson, med hjälp av ett antal motorsågar, fram ”Straffen” ur en 160 centimeter hög askstock.

När Ola Fredriksson, känd bandyprofil, senare under kvällen skulle auktionera ut denne bandyspelare i trä slutade det med att sponsorer och ungdomsledare gick samman. De lade upp 32 000 kronor och på så sätt säkrade att ”Straffen” fick bli kvar på Otterstrand.

Bragden 2006

Och vad sade då Ove Lindh, klubbens ordförande, i sitt välkomsttal? Att det varit upp och ner och att det förvisso var det stort när bandyplan blev konstfrusen 1989 liksom när klubben 1997 fick arrangera matcher i pågående bandy-VM. Men att det som hände 2006 var ännu större.

– Den bedriften, när våra juniorer tog SM-guld, tror jag inte någon landsortsklubb, i vår storlek, kommer att upprepa.

I övrigt bjöd kvällen på allt vad en jubileumskväll ska bjuda på, buffé, tal, ett rikligt presentbord, fyrverkerier, sång och musik och ytterligare en auktion. Priset för tavlas som Ronny Steens tavla skänkt klubben landade på fina 5 100 kronor.

Det var feststämning i lördags. Hela Otterbäcken firade att det är 80 år sedan ortens stolthet, bandyklubben, bildades. Vid lunchtid sågade konstnären Sören Niklasson, med hjälp av ett antal motorsågar, fram ”Straffen” ur en 160 centimeter hög askstock.

När Ola Fredriksson, känd bandyprofil, senare under kvällen skulle auktionera ut denne bandyspelare i trä slutade det med att sponsorer och ungdomsledare gick samman. De lade upp 32 000 kronor och på så sätt säkrade att ”Straffen” fick bli kvar på Otterstrand.

Bragden 2006

Och vad sade då Ove Lindh, klubbens ordförande, i sitt välkomsttal? Att det varit upp och ner och att det förvisso var det stort när bandyplan blev konstfrusen 1989 liksom när klubben 1997 fick arrangera matcher i pågående bandy-VM. Men att det som hände 2006 var ännu större.

– Den bedriften, när våra juniorer tog SM-guld, tror jag inte någon landsortsklubb, i vår storlek, kommer att upprepa.

I övrigt bjöd kvällen på allt vad en jubileumskväll ska bjuda på, buffé, tal, ett rikligt presentbord, fyrverkerier, sång och musik och ytterligare en auktion. Priset för tavlas som Ronny Steens tavla skänkt klubben landade på fina 5 100 kronor.