01 maj 2014 15:31

23 jan 2015 14:35

Sara Olofsson vårtalade

Med sångare från Pingstkyrkan i Hova och 18-åriga Sara Olofsson som talare, hälsades våren välkommen vid Vallsjön.

En lite kylslagen kväll med körsång, brasa, vårtal och korv i bröd. Det var traditionsrikt så det förslog när Gårdsjöbygdens förening och Gårdsjö AIF arrangerade Valborgsmässofirande.

– Köp korv, gynna vår förening! utropade Staffan Starringer.

Vårtal

Sara Olofsson, 18 år, torde vara en av de yngsta som vårtalat vid Vallsjön. Men vem kunde ana hennes ringa ålder. Sara gjorde det med bravur. Sara talade om det som är fint nu och allt som är på gång. Sandstränder och ljusa sommarkvällar. Men också att allt inte är givet.

– Snart ska jag ta studenten, vad händer sedan? Det känns bra att stå på egna ben men samtidigt känns en oro inför framtiden. Men, varför oroa sig, jag tycker att vi alla ska njuta av livet, här och nu, sa hon och utbringade ett fyrfaldigt leve för våren.

Och brasan, ja, den brann starkt och fint. Och ingen – förhoppningsvis – tyckte det var fel av arrangörerna att plocka bort fyrverkeriet ur programmet.

En lite kylslagen kväll med körsång, brasa, vårtal och korv i bröd. Det var traditionsrikt så det förslog när Gårdsjöbygdens förening och Gårdsjö AIF arrangerade Valborgsmässofirande.

– Köp korv, gynna vår förening! utropade Staffan Starringer.

Vårtal

Sara Olofsson, 18 år, torde vara en av de yngsta som vårtalat vid Vallsjön. Men vem kunde ana hennes ringa ålder. Sara gjorde det med bravur. Sara talade om det som är fint nu och allt som är på gång. Sandstränder och ljusa sommarkvällar. Men också att allt inte är givet.

– Snart ska jag ta studenten, vad händer sedan? Det känns bra att stå på egna ben men samtidigt känns en oro inför framtiden. Men, varför oroa sig, jag tycker att vi alla ska njuta av livet, här och nu, sa hon och utbringade ett fyrfaldigt leve för våren.

Och brasan, ja, den brann starkt och fint. Och ingen – förhoppningsvis – tyckte det var fel av arrangörerna att plocka bort fyrverkeriet ur programmet.

  • Owe E Hermansson