17 mar 2014 13:27

23 jan 2015 14:33

Vingspets störtade vid väg

13 meter från vägen. Där borrade den nästan fyra meter långa bladspetsen sig ner i fredags eftermiddag. Kraften från den lossnade delen av vindkraftsverkets vinge var så stor att spetsen klöv en trädrot.
Först i söndags stängdes driften av, det efter att en förbipasserande larmat polisen.

– Hade det blåst lite mer västanvind hade den satt sig mitt i vägen. Det hade kunnat få förödande konsekvenser, säger Lars Enoksson som tillsammans med Rose-Marie Kihlén, bor 400 meter från vindkraftsverkset.

Det tog närmare två dygn innan vindkraftsverket stängdes av efter att bladspetsen slitits loss. Det efter att en förbipasserande larmat polisen som i sin tur kontaktade de ansvariga.

– Den här vägen trafikeras varje dag av vi som bor hör, posten, tidningsbud och skolbussen. På sommaren är det mycket trafik till alla sommarstugor. Vad hade hänt om vingen hade träffat något förbipasserande? Det är väldigt anmärkningsvärt att det får gå till på det här sättet, säger Lars.

Ska utredas

Kenneth Wiberg och Lars Sköld, från ägarna Otterbäckens vind ekonomisk förening, var på plats under måndagsmorgonen.

– Det danska bolag som har konstruerat vindkraftverket får komma hit och undersöka vad som har hänt. Jag vet inte mer ingående vad som kommer ske då jag inte längre sitter med i styrelsen. Jag antar att det kommer ta en tid innan det är i drift igen, kommenterar tidigare styrelseledamot, Lars Sköld.

MT har varit i kontakt med föreningens kontaktperson, Lulle Eriksson, men han väljer att inte kommentera händelsen då han befinner sig i utlandet och inte har nog information om saken.

– Hade det blåst lite mer västanvind hade den satt sig mitt i vägen. Det hade kunnat få förödande konsekvenser, säger Lars Enoksson som tillsammans med Rose-Marie Kihlén, bor 400 meter från vindkraftsverkset.

Det tog närmare två dygn innan vindkraftsverket stängdes av efter att bladspetsen slitits loss. Det efter att en förbipasserande larmat polisen som i sin tur kontaktade de ansvariga.

– Den här vägen trafikeras varje dag av vi som bor hör, posten, tidningsbud och skolbussen. På sommaren är det mycket trafik till alla sommarstugor. Vad hade hänt om vingen hade träffat något förbipasserande? Det är väldigt anmärkningsvärt att det får gå till på det här sättet, säger Lars.

Ska utredas

Kenneth Wiberg och Lars Sköld, från ägarna Otterbäckens vind ekonomisk förening, var på plats under måndagsmorgonen.

– Det danska bolag som har konstruerat vindkraftverket får komma hit och undersöka vad som har hänt. Jag vet inte mer ingående vad som kommer ske då jag inte längre sitter med i styrelsen. Jag antar att det kommer ta en tid innan det är i drift igen, kommenterar tidigare styrelseledamot, Lars Sköld.

MT har varit i kontakt med föreningens kontaktperson, Lulle Eriksson, men han väljer att inte kommentera händelsen då han befinner sig i utlandet och inte har nog information om saken.

  • Johanna Drath