05 nov 2013 08:19

23 jan 2015 14:19

Välkommen till mariestadstidningen.se

Välkommen till mariestadstidningen.se.

I dag är det premiär för MTs webbtidning och trots att det är 49 dagar kvar till julafton så känns det som en riktig julklapp till alla våra läsare. Vi har planerat och funderat under en lång tid på hur vi ska presentera vår nya tidning och i dag släpper vi den till er. Våra prenumeranter har fri tillgång till alla våra nyhetskanaler.

Mariestads-Tidningen har varit i läsarnas tjänst i nästan 200 år. Det tänker vi fortsätta att vara oavsett om man vill läsa tidningen på papper, läsplatta, dator eller i mobilen. När konsumtionsvanorna förändras måste vi kunna erbjuda fler alternativ.

Innehållet är naturligtvis viktigast. Är man intresserad av vad som händer i Mariestad, Töreboda och Gullspång/Hova så finns svaren i Mariestads-Tidningen. Vi är världsbäst på nyheter, reportage och bilder från vårt spridningsområde. Hur du väljer att ta del av nyheterna är däremot upp till dig. Några tidningsläsare har helt vant sig av med pappersläsningen, andra har svårt att tänka sig en morgon utan lite trycksvärta på fingrarna.

Jag föredrar att lägga fram papperstidningen på frukostbordet och tycker att det finns en alldeles speciell tjusning i den blädderbara tidningen. Det är alltid något jag inte visste att jag ville läsa som ögat fastnar vid. Varje morgon lär jag mig något nytt, under dagen är de olika nyhetssajterna självklara för att hitta det senaste och få uppdateringar. Det går snabbt och ger en bra översikt. När något händer är nätet den första nyhetskällan. Här kan texterna läggas ut på några sekunder medan tryckpressarna och tidningsbuden behöver helt andra startsträckor. Där har mariestadstidningen.se saknats. Så är det inte längre, från och med i dag.

Drivkraften i vår journalistisk är att skildra den lokala verkligheten. Vi erbjuder ett sammanhang och en analys av ett komplext samhälle som är i ständig förändring. Ni som läser vår tidning har ett intresse för vår bygd och när lokaltidningen är som bäst fungerar den som ett sammanhållande kitt. Det är vi väldigt stolta över. Vi ska vara en brygga mellan läsarnas värld och de stora systemen.

Det ska vara lätt att läsa vår tidning var man än befinner sig i världen.

Så till er alla: mariestadstidningen.se.

Alltid och överallt.

Karin Eriksson

Välkommen till mariestadstidningen.se.

I dag är det premiär för MTs webbtidning och trots att det är 49 dagar kvar till julafton så känns det som en riktig julklapp till alla våra läsare. Vi har planerat och funderat under en lång tid på hur vi ska presentera vår nya tidning och i dag släpper vi den till er. Våra prenumeranter har fri tillgång till alla våra nyhetskanaler.

Mariestads-Tidningen har varit i läsarnas tjänst i nästan 200 år. Det tänker vi fortsätta att vara oavsett om man vill läsa tidningen på papper, läsplatta, dator eller i mobilen. När konsumtionsvanorna förändras måste vi kunna erbjuda fler alternativ.

Innehållet är naturligtvis viktigast. Är man intresserad av vad som händer i Mariestad, Töreboda och Gullspång/Hova så finns svaren i Mariestads-Tidningen. Vi är världsbäst på nyheter, reportage och bilder från vårt spridningsområde. Hur du väljer att ta del av nyheterna är däremot upp till dig. Några tidningsläsare har helt vant sig av med pappersläsningen, andra har svårt att tänka sig en morgon utan lite trycksvärta på fingrarna.

Jag föredrar att lägga fram papperstidningen på frukostbordet och tycker att det finns en alldeles speciell tjusning i den blädderbara tidningen. Det är alltid något jag inte visste att jag ville läsa som ögat fastnar vid. Varje morgon lär jag mig något nytt, under dagen är de olika nyhetssajterna självklara för att hitta det senaste och få uppdateringar. Det går snabbt och ger en bra översikt. När något händer är nätet den första nyhetskällan. Här kan texterna läggas ut på några sekunder medan tryckpressarna och tidningsbuden behöver helt andra startsträckor. Där har mariestadstidningen.se saknats. Så är det inte längre, från och med i dag.

Drivkraften i vår journalistisk är att skildra den lokala verkligheten. Vi erbjuder ett sammanhang och en analys av ett komplext samhälle som är i ständig förändring. Ni som läser vår tidning har ett intresse för vår bygd och när lokaltidningen är som bäst fungerar den som ett sammanhållande kitt. Det är vi väldigt stolta över. Vi ska vara en brygga mellan läsarnas värld och de stora systemen.

Det ska vara lätt att läsa vår tidning var man än befinner sig i världen.

Så till er alla: mariestadstidningen.se.

Alltid och överallt.

Karin Eriksson