17 sep 2016 06:00

17 sep 2016 06:00

Facket måste påverka politiken för medlemmarnas skull

Insändare: Politik

Att citera rasbiologiska skrifter från 30-talet som Lobuz gör för att säga att S är lika illa som SD är inte bara långsökt och irrelevant, men också mycket märkligt. Frågan för dagen är att SD inte vill att skattepengar som används för offentlig upphandling ska användas med schysta villkor för löntagarna. Lägsta pris ska vinna oavsett om anbuden är seriösa eller ej. LO (och Socialdemokraterna) vill stå upp för de löntagare som idag jobbar i utsatta branscher och skapa bättre ordning och reda. Det handlar om chaufförer, städare och byggnadsarbetare bland annat. SD och de borgerliga partierna böjer sig istället för företagens vinstintressen. Oavsett vilket parti som hade agerat som SD är det LOs skyldighet mot sina medlemmar att reagera.

LO har sedan sitt bildande, och efter väl dokumenterade demokratiska beslut, påverkat och samarbetat med Socialdemokraterna för att skapa ett bättre samhälle för arbetare i Sverige. Det har gått väldigt bra, en lista på alla framsteg som facklig-politisk samverkan har legat till grund för blir för lång för att ha med här, men åttatimmars arbetsdag, fyra veckors semester och socialförsäkringssystemen är några av dem. Den unika svenska modellen på arbetsmarknaden är också en frukt av samarbetet mellan fackförbund och parti. Att bara vara verksam på arbetsplatserna ger inte de möjligheter till långsiktig förändring till det bättre för medlemmarna som vi vill se.

Lobuz fyrar av sin bredsida i upprördhet över att LO vill påverka de politiska beslutsfattarna. Vi är upprörda över att han inte förstår att det är vår skyldighet mot våra medlemmar.

Per-Agne Andersson, ordförande LO-facken i Mariestad

Att citera rasbiologiska skrifter från 30-talet som Lobuz gör för att säga att S är lika illa som SD är inte bara långsökt och irrelevant, men också mycket märkligt. Frågan för dagen är att SD inte vill att skattepengar som används för offentlig upphandling ska användas med schysta villkor för löntagarna. Lägsta pris ska vinna oavsett om anbuden är seriösa eller ej. LO (och Socialdemokraterna) vill stå upp för de löntagare som idag jobbar i utsatta branscher och skapa bättre ordning och reda. Det handlar om chaufförer, städare och byggnadsarbetare bland annat. SD och de borgerliga partierna böjer sig istället för företagens vinstintressen. Oavsett vilket parti som hade agerat som SD är det LOs skyldighet mot sina medlemmar att reagera.

LO har sedan sitt bildande, och efter väl dokumenterade demokratiska beslut, påverkat och samarbetat med Socialdemokraterna för att skapa ett bättre samhälle för arbetare i Sverige. Det har gått väldigt bra, en lista på alla framsteg som facklig-politisk samverkan har legat till grund för blir för lång för att ha med här, men åttatimmars arbetsdag, fyra veckors semester och socialförsäkringssystemen är några av dem. Den unika svenska modellen på arbetsmarknaden är också en frukt av samarbetet mellan fackförbund och parti. Att bara vara verksam på arbetsplatserna ger inte de möjligheter till långsiktig förändring till det bättre för medlemmarna som vi vill se.

Lobuz fyrar av sin bredsida i upprördhet över att LO vill påverka de politiska beslutsfattarna. Vi är upprörda över att han inte förstår att det är vår skyldighet mot våra medlemmar.

Per-Agne Andersson, ordförande LO-facken i Mariestad

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.