10 nov 2015 06:00

10 nov 2015 06:00

Det viktigaste är arbetsmiljön

INSÄNDARE: Skola

Angående skoldebatten och den svenska skolan.

För att säga det på ett sätt som alla kan greppa. Skolan var 1989 ungefär som en Volvo 240 GL av samma årsmodell. Den hade några brister, men den fungerade och den var anpassad efter den tidens krav. Skolan av idag är lite som samma Volvo 240 GL fast snart 17 år gammal. På grund av bristande service och underhåll rullar den idag hjälpligt. Den rosslar sig framåt med endast halvljus och dåliga bromsar medan föraren bakom ratten tappert försöker styra det 1,4 ton tunga monstret med en glasspinne.

Är någon förvånad! Tror folk att man kan lägga sparkrav på sparkrav på sparkrav x 43 utan att det skulle märkas!? Jag har bara jobbat i den svenska skolan i 7 år. Men från dag 1 så har jag sett kollegor och rektorer som bokstavligt talat jobbar ihjäl sig för att försöka få verksamheten att gå runt på lite eller inga pengar. Trots detta så ska det sparas in ännu mer, år efter år.

Nu är folk förvånade över att resultat sjunker, att skolorna går sämre, att lärare saknas, att eleverna inte får den hjälp de har rätt till.

Alla rektorer och lärare som jag har lärt känna genom åren har gjort sitt yttersta för att få saker att fungera i en tapper form av konstgjord andning. Ändå finns det inget slut på sparandet.

Det fantastiska i denna kråksång är att de som får skiten för att undervisningen inte håller rätt kvalité, att elever går ut med ofullständiga betyg, att elever inte får hjälp, är just rektorer och lärare. Istället för att ge klagomålen till de som faktiskt kan göra något. Jag kan lova att alla kollegor jag har träffat inte vill något hellre än att våra elever ska nå målen, tyvärr går många av oss in i väggen för att möjliggöra det.

Inte alla, men många av de problem jag har sett i skolans värld går att lösa om pengarna finns.

Sen vill jag också lägga till en sista sak. Visst vore det bra om lönen höjdes för lärare, men jag skulle heller vilja att krutet läggs på arbetsmiljön.

/N.J.

För att säga det på ett sätt som alla kan greppa. Skolan var 1989 ungefär som en Volvo 240 GL av samma årsmodell. Den hade några brister, men den fungerade och den var anpassad efter den tidens krav. Skolan av idag är lite som samma Volvo 240 GL fast snart 17 år gammal. På grund av bristande service och underhåll rullar den idag hjälpligt. Den rosslar sig framåt med endast halvljus och dåliga bromsar medan föraren bakom ratten tappert försöker styra det 1,4 ton tunga monstret med en glasspinne.

Är någon förvånad! Tror folk att man kan lägga sparkrav på sparkrav på sparkrav x 43 utan att det skulle märkas!? Jag har bara jobbat i den svenska skolan i 7 år. Men från dag 1 så har jag sett kollegor och rektorer som bokstavligt talat jobbar ihjäl sig för att försöka få verksamheten att gå runt på lite eller inga pengar. Trots detta så ska det sparas in ännu mer, år efter år.

Nu är folk förvånade över att resultat sjunker, att skolorna går sämre, att lärare saknas, att eleverna inte får den hjälp de har rätt till.

Alla rektorer och lärare som jag har lärt känna genom åren har gjort sitt yttersta för att få saker att fungera i en tapper form av konstgjord andning. Ändå finns det inget slut på sparandet.

Det fantastiska i denna kråksång är att de som får skiten för att undervisningen inte håller rätt kvalité, att elever går ut med ofullständiga betyg, att elever inte får hjälp, är just rektorer och lärare. Istället för att ge klagomålen till de som faktiskt kan göra något. Jag kan lova att alla kollegor jag har träffat inte vill något hellre än att våra elever ska nå målen, tyvärr går många av oss in i väggen för att möjliggöra det.

Inte alla, men många av de problem jag har sett i skolans värld går att lösa om pengarna finns.

Sen vill jag också lägga till en sista sak. Visst vore det bra om lönen höjdes för lärare, men jag skulle heller vilja att krutet läggs på arbetsmiljön.

/N.J.

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.