14 jul 2016 06:00

14 jul 2016 06:00

Förtydligande om Barn och fritidsprogrammet

INSÄNDARE:

Liksom någon av alla mina tidigare elever på Barn och fritidsprogrammet vars insändare publicerades 12 juli har jag reagerat på ansvarig politiker Anette Karlssons uttalande om programmet och vill gärna ge en förtydligande kommentar.

Barn och fritidsprogrammet är en yrkesförberedande utbildning och ger precis som övriga sådana en yrkesexamen, i detta fall till exempel som elevassistent och barnskötare. Att då som Anette Karlsson säga att den inte leder till något känns som en skymf mot både oss som arbetar på programmet och våra elever. Barn och fritidsprogrammet är dessutom ett av de två yrkesprogram där eleverna kan läsa in en grundläggande behörighet för högskolestudier inom ramen för gymnasieutbildningens 2500 poäng, det vill säga utan att begära utökad studieplan. Många av de elever som studerat hos oss på Barn och fritidsprogrammet och har gått vidare till högskolestudier vittnar om stora fördelar i sina vidare studier, på grund av de kunskaper de burit med sig från sin gymnasietid.

Jessica Käck Karlsson

Stolt lärare i pedagogik och svenska på Barn och fritidsprogrammet, Vadsbogymnasiet

Barn och fritidsprogrammet är en yrkesförberedande utbildning och ger precis som övriga sådana en yrkesexamen, i detta fall till exempel som elevassistent och barnskötare. Att då som Anette Karlsson säga att den inte leder till något känns som en skymf mot både oss som arbetar på programmet och våra elever. Barn och fritidsprogrammet är dessutom ett av de två yrkesprogram där eleverna kan läsa in en grundläggande behörighet för högskolestudier inom ramen för gymnasieutbildningens 2500 poäng, det vill säga utan att begära utökad studieplan. Många av de elever som studerat hos oss på Barn och fritidsprogrammet och har gått vidare till högskolestudier vittnar om stora fördelar i sina vidare studier, på grund av de kunskaper de burit med sig från sin gymnasietid.

Jessica Käck Karlsson

Stolt lärare i pedagogik och svenska på Barn och fritidsprogrammet, Vadsbogymnasiet