25 jan 2016 09:48

25 jan 2016 09:48

Töreboda kom tvåa

FOTBOLL

När Möbelcupen avgjordes i Tibro i helgen tog sig Törebodas damlag hela vägen till final.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Väl där blev Skövde KIK för svåra och TIK föll med 2–0. Matchen stod länge 1–0, men när Töreboda i ett sista kvitteringsförsök valde att ta ut målvakten kunde Skövdes Amanda Johansson se till att säkra segern. För Skövde KIK:s del var finalsegern föreningens andra raka vinst i Möbelcupen.

– Vi gjorde det vi behövde men inte mer, säger Skövde KIK:s tränare Michael Rosén till SLA.

Väl där blev Skövde KIK för svåra och TIK föll med 2–0. Matchen stod länge 1–0, men när Töreboda i ett sista kvitteringsförsök valde att ta ut målvakten kunde Skövdes Amanda Johansson se till att säkra segern. För Skövde KIK:s del var finalsegern föreningens andra raka vinst i Möbelcupen.

– Vi gjorde det vi behövde men inte mer, säger Skövde KIK:s tränare Michael Rosén till SLA.