04 jul 2016 15:12

04 jul 2016 15:12

Gymnasiet – alla namnen inför hösten

Så här ser den slutgiltiga gymnasieintagningen ut för de elever som nyligen gick ur årskurs nio och är folkbokförda i Mariestad, Töreboda och Gullspång. Här finns också elever som sökt till Vadsbogymnasiet elller Vänergymnasiet från andra orter.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Vadsbogymnasiet (Mariestad)

Bygg- och anläggning

Andersson Sebastian, Arvidsson, Filip Björkman, Johan Carlén, Adam Gardelach, Didrik Hellgren, Albin Hällsten, Linus Kinnander, Jonas Kyrk, Emil Larsson, Olle Lundberg, Emil Nissen Sandberg, Simon

Snejder Nicy

Barn- och fritid

Akaberinejad Hosseini Mahdi, André Ebba, Hemmenbach Benjamin, Holm Naser Alia, Karlgren Therese, Svensson Hanna, Tapper Sandell Felicia, Wirén Karlsson Fanny

El- och energi

Andersson Andreas, Bengtsson Theodor, Eklund Liam, Engman Johansson Christofer, Freij Carl, Görrel William, Johansson Oskar, Karlsson Felix, Ohlsson Victor, Olsson Tim, Pettersson Felix, Pettersson Marcus, Steilinger William, Svensson Ödmar Johan, Westdahl Vincent, Wilhelmsson Jacob

Ekonomi

Almgren Ebba, Andersson Karlsson Elivia, Andersson Alfred, Andersson Oliver, Berzell Ida, Carlsson Rikard, Ekhlas Khatre, Ekman Julia, Elias Joussef, Fritzon Tilde, Gustafsson Isabell, Hirani Prakash, Juhlin Ebba, Källström Maja, Lindholm Valbo Neo, Lundin Wilma, Nielsen Lisa, Nilsson Stina, Nordblom Julia, Nyberg Emma, Olofsson Clara, Persson Gustav, Persson Josefin, Sköld Selma, Toma Batrek

Estetiska

Bengtsson Fransson Elvira, Bertilsson Emilia, Borg Jessica, Broo Selma, Eklund Sebastian, Ekström Agnes, Holm Olivia, Ljungkvist Julia, Rosvall Emma, Russberg Nathalie, Samuelsson Casper, Sirén Elvira, Von Krusenstierna Isabel

Industritekniska

Andersson Felix, Anoschkin Ted, Dahl Hammer Bjarke, Gustavsson Hampus, Jonsson Erik, Karlsson Christoffer, Karlsson Gustav, Kullberg Henrik, Löfgren Simon, Shtjefni Selmonaj Markeljan, Sohlberg Leon

Naturvetenskap

Andersson Hanna, Boman Richard, Broholm Casandra, Ceraolo Cornelia, Ernvik Josua, Fahlgren Wallskog Elin, Flenmyr Thunberg Madeleine, Johansson Isak, Karimi Sara, Khavari Hamed, Klintberg Belina, Modin Matilda, Paulsson Louise, Rachid Abdulhannan, Sadej Zofia, Safar Raghad, Sandstedt Emma, Sotimonfared Parastoo, Thiamkrathok Namthip, Tolonen Sanna, Wallén Lukas

Marinteknik

Andersson Calle, Andersson Karl-Johan, Andersson Rasmus, Burggraaf Brent Bo, Colliander Viktor, Grehn Christian, Gustafsson Hultman Anton, Gustafsson Victor, Halldin Eric, Skarland Jonatan, Strandberg Uusitalo Felix, Svensson Carl, Svensson Eric, Viktorin,Cevin

Samhäll

Andersen Melvin, Arnham Sara, Arvidsson Alma, Bergqvist Carl, Bäckström Bergman Beata, Eilertz Ofelia, Ek William, Engelbrektsson Tilda, Eriksson Cederberg Feline, Eriksson Ebba, Fetahi Donika, Frealdsson Nell, Freij Josefine, Fröjd Anna, Gustafsson Edvin, Gustafsson Mårten, Hallström Andersson Arvid, Hallén Alva, Hokkinen Keyleigh, Ilberg Andréa, Iskardaryan Rafik, Jungert Filip, Järlesand Wilma, Karlsson Larsson Felix, Karlsson Daniel, Lindholm Kim, Lindsköld Flodin Saga, Läth Emelie, Magnusson Lisa, Mohammadi Aziz, Nilsson Elin, Nilsson Julia, Nyyssönen Mathilda, Omar Reham Mohamed, Pentikäinen Vilma, Rachid Adnan, Refetova Melisa, Ribberström Johanna, Ringman Maja, Sköld Josefin, Soyka Sjöberg Daniel, Svenaeus Lovisa, Svensson Alicia, Svensson Hannah, Söder Moa, Van Der Voort Frits, Youkhanna Manuell, Åkerström Sandberg Mathilda

Teknik

Andersson Joel, Bodén Arvid, Carlberg Oscar, Carlsson Joel, George Janet, Gorban Morteza, Hanna Michael, Jangelind Jesper, Jawid Rezazada Mohammad, Khavari Omid, Larsson Olle, Lind Erik, Nordkvist Alice, Nordlander Leo, Nyman Svensson Oscar, Sillanpää Karl, Sleeman Johan, Stenlund Maja, Ström Isabell, Sundberg Axel, Tadros Simon, Westlund Robin

Vård- och omsorg

Al-Kharat Mohammed Anas, André Clara, Cabangajé Antonia, Dverstorp Sandra, Elmeskov Josefin, Engelbrektsson Hilma, Folkesson Elin, Hassen Mohammed, Johansson Martina, Jonsson Jonathan, Nyman Ellen, Osman Rashad Ali, Rask Adina, Stenemar Lindell Ebba, Storm Vilma, Von Knorring Ludwig, Westberg Linn, Wirén Jennifer, Ärlevik Anja

Vänergymnasiet (Mariestad)

Fordon- och transport

Apell Filip, Bergström Marcus, Blomqvist Emil, Olsson Alexander, Silverlilja Lukas, Adolfsson Agust, Björk Timothy, Larsson Alex, Werner Alexander, Wänerås Filip, Bertilsson William, Blom Jane, Blomqvist Odén Moa, Christesen Kim, Davidsson Hannes, Granbacke Rasmus, Nordvall Moa, Olofsson Daniel, Sundblad Hampus, Toller Hovler Adrian

Restaurang- och livsmedel

Ekberg Minna, Johansson Maja, Wångstedt Amanda, Forsström Oliver, Jansson Josefin, Sandberg Izabelle, Stenman Rasmussen Thim, Wallengren Johan

Gymnasium Skövde Kavelbro

Bygg- och anläggning

Rutgersson Albin

Barn- och fritid, fritid och hälsa

Schöld Vilma, Tesheye Dawit Tesfealem, Wallberg Jesper

Barn- och fritid, pedagogiskt arbete

Berggren Elias, Franzén Felicia, Franzén Madelene, Jakobsson Ebba

El- och energi

Elfvenfjärd Jonatan, Glassell Jacob, Markusson Jesper, Wennerholm Emil

Fordon- och transport

Folkesson Linus, Pannak Khanison

Hantverk

Abrahamsson Elin, Kjellman Stina, Lundin Emilia, Wirén Josefin

Industritekniska

Ohlin Kevin

Restaurang- och livsmedel

Esplund Karl, Jonsson Alexander, Jurgutyte Simona, Lindholm Emma

Praktiska Skövde

Bygg- och anläggning

Gustafsson Wilma, Käll Cassandra

Vård- och omsorg

Tengman Sima

IT-gymnasiet Skövde

El- och energi

Ahlin Pontus, Birgersson Fredrik, Johansson William, Jonsson Rasmus, Kagerin Christian, Sipola Jesper

Teknik

Algorf Mohammed, Andersson Albin, Gustafsson Johan, Haj Rashid Kinan, Karlsson Ferm Viktor, Moberg Daniel, Mogren Brandon, Razuli Mortesa

Gymnasium Skövde Västerhöjd

Ekonomi

Andersson Gustav, Brandström Daniel, Fåglefelt Jonathan, Gabrielashvili Nikoloz, Lövbrand Lisa, Ohlson Elin, Svensson Elsa

Estetiska

Dagsberg Tuva, Dahlborg Rasmus, Johansson Felicia, Karlsson Emil, Bank Sebastian, Bergström Johanna, Eriksson Linnea, Eriksson Niklas, Hirdman Vilde, Hovbjer Irma, Larsson Pyret, Matiasson Lukas

Handel- och administration

Friberg Ebba, Karlström Erika, Sundkvist Hanna, Zghiguida Adam

Humanistiska

Johnsson Wilma, Linder Nord Charlie, Olsson Sandra, Phakdi Kuntida, Rietz Kim

Naturvetenskap

Andersson Thilde, Börjesson Jenni, Darwich Sali, Frändberg Sara, Shaibani Rana, Sohrabi Mohsen

Samhäll

Arvidsson Gustav, Brånfelt Carl, Frej Jonathan, Gustafsson Linnea, Hellgren Frida, Ludvigsson Ronja, Olsson Josefin, Söder Alma, Wallskog Emma, Wälty Wilma

Teknik

Henningsson Rikhard, Gustafsson Anton, Nahimi Mohammad, Rondslätt Joel

Vård- och omsorg

Funk Amanda, Henningsson Tuva, Holm Lisa, Koinberg Felicia, Peterson Kalyani, Wallskog Sara

Lichron teknikgymnasium Skövde

Industritekniska

Götenstedt Oscar, Ogresevic Samuel, Prigl Brandon, Sundquist Leo

Volvogymnasiet Skövde

Industritekniska

Balic Edvin, Rehn Simon

Plusgymnasiet i Skövde

Hotell- och turism

Kastrati Saha

Hantverk

Larsen Natalie, Jahiu Labinote, Lund Ödmark Emmy

Vård- och omsorg

Birkstam Linn, Edvinsson Martina, Gacaferi Urim, Gudeta Saba, Haydari Morteza, Hosseini Seyed Abbas, Jafari Masome, Lange Liza, Mohammadi Parvin, Paulsson Clara

De la Gardiegymnasiet (Lidköping)

Estetiska

Nilsson Elin

Hantverk

Sanfridsson Hanna

Restaurang- och livsmedel

Ahl Amanda

Vård- och omsorg

Lundén Nilsson Elsa

Katedralskolan (Skara)

Estetiska

Nordqvist Moa, Ekfeldt Kevin, Fägerblad Eskil, Ytterberg Gustav, Miller Jonathan

Rudbecksgymnasiet (Tidaholm)

Naturvetenskap

Malmberg Emil

Vadsbogymnasiet (Mariestad)

Bygg- och anläggning

Andersson Sebastian, Arvidsson, Filip Björkman, Johan Carlén, Adam Gardelach, Didrik Hellgren, Albin Hällsten, Linus Kinnander, Jonas Kyrk, Emil Larsson, Olle Lundberg, Emil Nissen Sandberg, Simon

Snejder Nicy

Barn- och fritid

Akaberinejad Hosseini Mahdi, André Ebba, Hemmenbach Benjamin, Holm Naser Alia, Karlgren Therese, Svensson Hanna, Tapper Sandell Felicia, Wirén Karlsson Fanny

El- och energi

Andersson Andreas, Bengtsson Theodor, Eklund Liam, Engman Johansson Christofer, Freij Carl, Görrel William, Johansson Oskar, Karlsson Felix, Ohlsson Victor, Olsson Tim, Pettersson Felix, Pettersson Marcus, Steilinger William, Svensson Ödmar Johan, Westdahl Vincent, Wilhelmsson Jacob

Ekonomi

Almgren Ebba, Andersson Karlsson Elivia, Andersson Alfred, Andersson Oliver, Berzell Ida, Carlsson Rikard, Ekhlas Khatre, Ekman Julia, Elias Joussef, Fritzon Tilde, Gustafsson Isabell, Hirani Prakash, Juhlin Ebba, Källström Maja, Lindholm Valbo Neo, Lundin Wilma, Nielsen Lisa, Nilsson Stina, Nordblom Julia, Nyberg Emma, Olofsson Clara, Persson Gustav, Persson Josefin, Sköld Selma, Toma Batrek

Estetiska

Bengtsson Fransson Elvira, Bertilsson Emilia, Borg Jessica, Broo Selma, Eklund Sebastian, Ekström Agnes, Holm Olivia, Ljungkvist Julia, Rosvall Emma, Russberg Nathalie, Samuelsson Casper, Sirén Elvira, Von Krusenstierna Isabel

Industritekniska

Andersson Felix, Anoschkin Ted, Dahl Hammer Bjarke, Gustavsson Hampus, Jonsson Erik, Karlsson Christoffer, Karlsson Gustav, Kullberg Henrik, Löfgren Simon, Shtjefni Selmonaj Markeljan, Sohlberg Leon

Naturvetenskap

Andersson Hanna, Boman Richard, Broholm Casandra, Ceraolo Cornelia, Ernvik Josua, Fahlgren Wallskog Elin, Flenmyr Thunberg Madeleine, Johansson Isak, Karimi Sara, Khavari Hamed, Klintberg Belina, Modin Matilda, Paulsson Louise, Rachid Abdulhannan, Sadej Zofia, Safar Raghad, Sandstedt Emma, Sotimonfared Parastoo, Thiamkrathok Namthip, Tolonen Sanna, Wallén Lukas

Marinteknik

Andersson Calle, Andersson Karl-Johan, Andersson Rasmus, Burggraaf Brent Bo, Colliander Viktor, Grehn Christian, Gustafsson Hultman Anton, Gustafsson Victor, Halldin Eric, Skarland Jonatan, Strandberg Uusitalo Felix, Svensson Carl, Svensson Eric, Viktorin,Cevin

Samhäll

Andersen Melvin, Arnham Sara, Arvidsson Alma, Bergqvist Carl, Bäckström Bergman Beata, Eilertz Ofelia, Ek William, Engelbrektsson Tilda, Eriksson Cederberg Feline, Eriksson Ebba, Fetahi Donika, Frealdsson Nell, Freij Josefine, Fröjd Anna, Gustafsson Edvin, Gustafsson Mårten, Hallström Andersson Arvid, Hallén Alva, Hokkinen Keyleigh, Ilberg Andréa, Iskardaryan Rafik, Jungert Filip, Järlesand Wilma, Karlsson Larsson Felix, Karlsson Daniel, Lindholm Kim, Lindsköld Flodin Saga, Läth Emelie, Magnusson Lisa, Mohammadi Aziz, Nilsson Elin, Nilsson Julia, Nyyssönen Mathilda, Omar Reham Mohamed, Pentikäinen Vilma, Rachid Adnan, Refetova Melisa, Ribberström Johanna, Ringman Maja, Sköld Josefin, Soyka Sjöberg Daniel, Svenaeus Lovisa, Svensson Alicia, Svensson Hannah, Söder Moa, Van Der Voort Frits, Youkhanna Manuell, Åkerström Sandberg Mathilda

Teknik

Andersson Joel, Bodén Arvid, Carlberg Oscar, Carlsson Joel, George Janet, Gorban Morteza, Hanna Michael, Jangelind Jesper, Jawid Rezazada Mohammad, Khavari Omid, Larsson Olle, Lind Erik, Nordkvist Alice, Nordlander Leo, Nyman Svensson Oscar, Sillanpää Karl, Sleeman Johan, Stenlund Maja, Ström Isabell, Sundberg Axel, Tadros Simon, Westlund Robin

Vård- och omsorg

Al-Kharat Mohammed Anas, André Clara, Cabangajé Antonia, Dverstorp Sandra, Elmeskov Josefin, Engelbrektsson Hilma, Folkesson Elin, Hassen Mohammed, Johansson Martina, Jonsson Jonathan, Nyman Ellen, Osman Rashad Ali, Rask Adina, Stenemar Lindell Ebba, Storm Vilma, Von Knorring Ludwig, Westberg Linn, Wirén Jennifer, Ärlevik Anja

Vänergymnasiet (Mariestad)

Fordon- och transport

Apell Filip, Bergström Marcus, Blomqvist Emil, Olsson Alexander, Silverlilja Lukas, Adolfsson Agust, Björk Timothy, Larsson Alex, Werner Alexander, Wänerås Filip, Bertilsson William, Blom Jane, Blomqvist Odén Moa, Christesen Kim, Davidsson Hannes, Granbacke Rasmus, Nordvall Moa, Olofsson Daniel, Sundblad Hampus, Toller Hovler Adrian

Restaurang- och livsmedel

Ekberg Minna, Johansson Maja, Wångstedt Amanda, Forsström Oliver, Jansson Josefin, Sandberg Izabelle, Stenman Rasmussen Thim, Wallengren Johan

Gymnasium Skövde Kavelbro

Bygg- och anläggning

Rutgersson Albin

Barn- och fritid, fritid och hälsa

Schöld Vilma, Tesheye Dawit Tesfealem, Wallberg Jesper

Barn- och fritid, pedagogiskt arbete

Berggren Elias, Franzén Felicia, Franzén Madelene, Jakobsson Ebba

El- och energi

Elfvenfjärd Jonatan, Glassell Jacob, Markusson Jesper, Wennerholm Emil

Fordon- och transport

Folkesson Linus, Pannak Khanison

Hantverk

Abrahamsson Elin, Kjellman Stina, Lundin Emilia, Wirén Josefin

Industritekniska

Ohlin Kevin

Restaurang- och livsmedel

Esplund Karl, Jonsson Alexander, Jurgutyte Simona, Lindholm Emma

Praktiska Skövde

Bygg- och anläggning

Gustafsson Wilma, Käll Cassandra

Vård- och omsorg

Tengman Sima

IT-gymnasiet Skövde

El- och energi

Ahlin Pontus, Birgersson Fredrik, Johansson William, Jonsson Rasmus, Kagerin Christian, Sipola Jesper

Teknik

Algorf Mohammed, Andersson Albin, Gustafsson Johan, Haj Rashid Kinan, Karlsson Ferm Viktor, Moberg Daniel, Mogren Brandon, Razuli Mortesa

Gymnasium Skövde Västerhöjd

Ekonomi

Andersson Gustav, Brandström Daniel, Fåglefelt Jonathan, Gabrielashvili Nikoloz, Lövbrand Lisa, Ohlson Elin, Svensson Elsa

Estetiska

Dagsberg Tuva, Dahlborg Rasmus, Johansson Felicia, Karlsson Emil, Bank Sebastian, Bergström Johanna, Eriksson Linnea, Eriksson Niklas, Hirdman Vilde, Hovbjer Irma, Larsson Pyret, Matiasson Lukas

Handel- och administration

Friberg Ebba, Karlström Erika, Sundkvist Hanna, Zghiguida Adam

Humanistiska

Johnsson Wilma, Linder Nord Charlie, Olsson Sandra, Phakdi Kuntida, Rietz Kim

Naturvetenskap

Andersson Thilde, Börjesson Jenni, Darwich Sali, Frändberg Sara, Shaibani Rana, Sohrabi Mohsen

Samhäll

Arvidsson Gustav, Brånfelt Carl, Frej Jonathan, Gustafsson Linnea, Hellgren Frida, Ludvigsson Ronja, Olsson Josefin, Söder Alma, Wallskog Emma, Wälty Wilma

Teknik

Henningsson Rikhard, Gustafsson Anton, Nahimi Mohammad, Rondslätt Joel

Vård- och omsorg

Funk Amanda, Henningsson Tuva, Holm Lisa, Koinberg Felicia, Peterson Kalyani, Wallskog Sara

Lichron teknikgymnasium Skövde

Industritekniska

Götenstedt Oscar, Ogresevic Samuel, Prigl Brandon, Sundquist Leo

Volvogymnasiet Skövde

Industritekniska

Balic Edvin, Rehn Simon

Plusgymnasiet i Skövde

Hotell- och turism

Kastrati Saha

Hantverk

Larsen Natalie, Jahiu Labinote, Lund Ödmark Emmy

Vård- och omsorg

Birkstam Linn, Edvinsson Martina, Gacaferi Urim, Gudeta Saba, Haydari Morteza, Hosseini Seyed Abbas, Jafari Masome, Lange Liza, Mohammadi Parvin, Paulsson Clara

De la Gardiegymnasiet (Lidköping)

Estetiska

Nilsson Elin

Hantverk

Sanfridsson Hanna

Restaurang- och livsmedel

Ahl Amanda

Vård- och omsorg

Lundén Nilsson Elsa

Katedralskolan (Skara)

Estetiska

Nordqvist Moa, Ekfeldt Kevin, Fägerblad Eskil, Ytterberg Gustav, Miller Jonathan

Rudbecksgymnasiet (Tidaholm)

Naturvetenskap

Malmberg Emil