12 sep 2017 06:00

12 sep 2017 06:00

Sören Strid showade loss

OTTERBÄCKEN: En söndag som fick ut Otterbäcksborna

Det var kamp om besökarna i Otterbäcken i söndags. Men visst räckte det till, både Amnehärads hembygdsförning och Otterbäckens järnvägsmuseiförening fick folk till sina tillställningar.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Vid hembygdsgården var det traditionell hembygdsdag. Inbjuden föredragshållare var antikvarie Lars-Göran Nilsson, Vänermuseet i Lidköping. Han talade om de sista skutorna på Vänern innan de stora båtarna tog över, och om skepparna, där hans egen släkt var väl representerad.

Profiler i övrigt som nämndes var Nisse ”Carmen” Larsson.

Ville inte

I övrigt var det tipspromenad, museet var öppet och så gjordes ett försök att starta föreningens tändkulemotor. Just det, ett försök. Kulan värmdes men trots att karlarna tog i kom inte hjulen i spinn, rök kom men inte mer.

– Den går ibland och ibland inte. I dag vill den inte, kunde Jan-Erick Ericksson lakoniskt konstatera.

Tur då att Lennart Backelid gästade med sin Säfflemotor. Motorn som fordom tjänstgjort i båt stånkade på fint.

Järnvägsparken

Vid Järnvägsparken hade Otterbäckens järnvägsmuseiförening öppet hus. Vigardt Eriksson var på plats och sålde sin dvd-film. En film som bland annat innehåller glimtar från en resa i ett diesellok med Osvald Eriksson, Wigardts bror, vid spakarna. Filmen visar även när Svenska järnvägsklubben ordnade en resa från Örebro till Grängen i lok 16.

Varje tisdag

Karl-Erik Stålberg, som lät besökarna höra hur föreningens lok låter, berättade att det är arbetsträffar vid banvaktsstugan varje tisdag. Dessa medlemmar är inte jättemånga i antal, och de blir inte yngre, men – vilket är en nyhet – de kan glädja sig åt att ha fått in två kvinnor i styrelsen.

– Ja, jag tycker att man ska vara rädd om den här verksamheten, sa Birgit Götenstedt Dahllöf, numera sekreterare i Otterbäckens järnvägsmuseiförening.

Utanför stugan stod den andra kvinnan i styrelsen, nämligen kassör Mona Williamsson. Hon sålde våfflor som langades i strid ström genom fönstret.

Sören underhöll

Dagens underhållare var trubadur Sören Strid. Ett proffs som hade publiken i sin hand. Repertoar? Bred!

– Vad vill ni höra? Opera, rock, dansband...

Jodå, han satte på sig dragspelet och klämde i med Habanera ur Carmen. I övrigt ett fint gung och många skämt.

Vid hembygdsgården var det traditionell hembygdsdag. Inbjuden föredragshållare var antikvarie Lars-Göran Nilsson, Vänermuseet i Lidköping. Han talade om de sista skutorna på Vänern innan de stora båtarna tog över, och om skepparna, där hans egen släkt var väl representerad.

Profiler i övrigt som nämndes var Nisse ”Carmen” Larsson.

Ville inte

I övrigt var det tipspromenad, museet var öppet och så gjordes ett försök att starta föreningens tändkulemotor. Just det, ett försök. Kulan värmdes men trots att karlarna tog i kom inte hjulen i spinn, rök kom men inte mer.

– Den går ibland och ibland inte. I dag vill den inte, kunde Jan-Erick Ericksson lakoniskt konstatera.

Tur då att Lennart Backelid gästade med sin Säfflemotor. Motorn som fordom tjänstgjort i båt stånkade på fint.

Järnvägsparken

Vid Järnvägsparken hade Otterbäckens järnvägsmuseiförening öppet hus. Vigardt Eriksson var på plats och sålde sin dvd-film. En film som bland annat innehåller glimtar från en resa i ett diesellok med Osvald Eriksson, Wigardts bror, vid spakarna. Filmen visar även när Svenska järnvägsklubben ordnade en resa från Örebro till Grängen i lok 16.

Varje tisdag

Karl-Erik Stålberg, som lät besökarna höra hur föreningens lok låter, berättade att det är arbetsträffar vid banvaktsstugan varje tisdag. Dessa medlemmar är inte jättemånga i antal, och de blir inte yngre, men – vilket är en nyhet – de kan glädja sig åt att ha fått in två kvinnor i styrelsen.

– Ja, jag tycker att man ska vara rädd om den här verksamheten, sa Birgit Götenstedt Dahllöf, numera sekreterare i Otterbäckens järnvägsmuseiförening.

Utanför stugan stod den andra kvinnan i styrelsen, nämligen kassör Mona Williamsson. Hon sålde våfflor som langades i strid ström genom fönstret.

Sören underhöll

Dagens underhållare var trubadur Sören Strid. Ett proffs som hade publiken i sin hand. Repertoar? Bred!

– Vad vill ni höra? Opera, rock, dansband...

Jodå, han satte på sig dragspelet och klämde i med Habanera ur Carmen. I övrigt ett fint gung och många skämt.